SEMINÁŘ
Internet pro běžné životní situace

Stále větší integrace on-line služeb nejen do pracovního, ale i osobního života nám přináší spoustu možností, jak si mnohé činnosti zjednodušit a zefektivnit. V semináři si společně projedeme široké spektrum nástrojů, které se vám mohou hodit při činnostech běžného dne. Seminář ukáže plno praktických zdrojů, doporučení a zajímavostí. Jako rámec nám poslouží krátký úvod do historie a vývoje internetu samotného a nevyhneme se ani diskuzi o novinkách a trendech na internetu a v oblasti technologií celkově.

Co je cílem kurzu?

  • Identifikovat klíčové okamžiky, které výrazně ovlivnily rozvoj internetu.
  • Poukázat na výhody, ale i rizika, která technologie při větší integraci do běžného života každého z nás přinášejí.
  • Popsat aktuální trendy a novinky na internetu a v oblasti technologií.
  • Ukázat a doporučit nástroje a možnosti, které na internetu můžeme využívat v oblasti veřejné správy, osobního rozvoje a trávení volného času či zábavy.

Pro koho je kurz určen?

Seminář nemá určenou cílovou skupinu a proto je nabízen širokému spektru zájemců. Není potřeba mít žádné vstupní znalosti a postačí základní úroveň počítačové gramotnosti. Důležitým a potřebným faktorem pro každého účastníky je alespoň minimální nadšení a chuť zvýšit svoje digitální dovednosti. Neočekávejte hloubkovou analýzu a podrobný manuál - seminář nabídne spíše ochutnávku, rady, nápady a zajímavosti.

Obsah kurzu aneb co se naučíte?

  • Jak to všechno funguje? Krátký úvod do historie internetu a představení základních pojmů jako jsou domény, IP adresy, DNS servery apod.
  • Internet a volný čas - informace o zdraví a e-health, možnostech v oblastech ubytování, gastronomie, cestování či plánování volného času obecně, jak nám internet pomáhá při nákupech a při získávání rad, doporučení či referencí (e-commerce a ekonomika sdílení).
  • Internet a osobní rozvoj - do jaké míry ovlivňuje internet vzdělávání mimo oficiální struktury.
  • Internet a veřejná správa - co je to e-government, k čemu slouží otevřená data a big data, rejstříky a databáze (nejen) poskytované veřejnou správou.
  • Novinky a zajímavosti - např. co je to bitcoin, kdo je youtuber a letsplayer, jaký je rozdíl mezi deep a dark webem nebo virtuální a augmentovanou realitou, k čemu nám je 3D tisk, Internet of Things nebo Wearables.